وسایل سوهان

انواع وسایل سوهان پزی را بشناسید

برای تهیه سوهان مراحل نسبتا دشواری را میبایست طی کرد. تولید و بسته بندی سوهان مراحل مختلفی دارد، لوازم مختلف و مواد اولیه فراوانی که برای تولید این محصول به کار برده می شود موجب دشوار شدن مراحل تهیه سوهان شده است. در این مطلب می خواهیم در مورد وسایل سوهان پزی صحبت کنیم.

وسایل سوهان پزی

مواد اولیه، برای تهیه سوهان شامل آرد جوانه گندم، روغن، شکر، زعفران، زرده تخم مرغ و هل می شود. در زمان های قدیم سوهان به روش سنتی تهیه می شد، اما امروزه این محصول را با وسایل سوهان پزی و دستگاه های صنعتی مختلف تهیه می کنند.

مهم ترین وسیله تولید سوهان پزی دستگاه های مخصوص سوهان می باشد. این دستگاه برای عمل آوری، ورز دادن و پختن سوهان استفاده می شود و دارای یک دیگ یا به عبارت دیگر (پاتیل) مسی می باشد، این دیگ به وسیله دو شعله تجهیز گردیده است و معمولا ظرفیتی بالغ بر 15 کیلوگرم را در گرفته است.

همزن

یکی دیگر از وسایل سوهان پزی همزن آن می باشد که جنس آن  استیل است و به صورت دور ثابت حرکت میکند. شاسی این دستگاه کاملا ضد زنگ و دو لایه است، علاوه بر آن قابل شستشو میباشد.

این دستگاه سوهان پزی به دلیل همزن قوی ای که روی آن نصب شده است، ارتفاعی بالغ بر 180 سانتی متر دارد. بعد از مرحله هم زدن، خمیر را به کاسه بار منتقل میکنند که یکی دیگر از وسایل سوهان پزی به حساب می آید.

همزن سوهان پزی در شکل از وسایل سوهان پزی است.

هستون

یکی دیگر از وسایل سوهان پزی که بسیار نقش مهمی دارد هستون است، این وسیله دستی که از قدیم الایام مورد استفاده سوهان پزان قرار می گرفت وظیفه هم زدن و عمل آوری خمیر سوهان را برعهده دارد.

غنچه گیری

 اما یکی از ضروری ترین وسایل  سینی غنچه گیری می باشد، پس از یکپارچه شدن خمیر و آماده شدن آن، خمیر را به سینی غنچه گیری منتقل میکنند و بعد از این مرحله خمیر را به یکی دیگر از دستگاه ها که وظیفه اضافه کردن هل و پودر را دارد نیز منتقل می کنند.

 در مرحله بعدی که شکل گیری نام دارد، خمیر با استفاده از وسیله ای به نام غنچه گیر به قطعات کوچک تر تقسیم می شود، غنچه گیر وظیفه تقسیم کردن خمیر را برعهده دارد.

مشته بعنوان یکی از وسایل سوهان پزی

یکی دیگر از این وسایل مشته نام دارد، این وسیله شباهت زیادی به گوشت کوب دارد و وظیفه آن  کوبیدن و تحت فشار قرار دادن خمیر است، این وسیله بسته به نوع سوهان به خمیر شکل می دهد.

خنک کننده

از دیگر وسایل مخصوص پخت سوهان دستگاه خنک کننده نام دارد که پس از پایان مراحل تهیه سوهان، خمیر را بر روی یک صفحه بزرگ پهن می کنند و به کمک این وسیله یعنی دستگاه خنک کننده حرارت خمیر را کاهش میدهند و پس از خنک شدن خمیر سوهان را به شکل نهایی در می آورند.

مرحله آخر بسته بندی سوهان است. این محصول درون بسته های از جنس آلومینیوم یا ورق فلزی قرار می گیرد، از همه مهمتر درب قوطی آن است که باید کاملا فشاری باشد تا از ورود هوا به درون قوطی جلوگیری کند.

بسته بندی سوهان

در نهایت به وسیله دستگاه بسته بندی سوهان، این سوغاتی خوشمزه در شکل ها و طعم های مختلف مانند لقمه ای، تخت، حبه ای، بادامی، باقلوایی، عسلی و … بسته بندی میشود و به بازار عرضه می گردد.

مزایای منحصر به فرد دستگاه های بسته بندی سوهان عبارتند از:

  • توانایی بسته بندی محصولات با سرعت بالا
  • قابلیت کار کردن با سلفون های حرارتی
  • قابلیت تنظیم زمان برای تعداد بسته بندی ها
  • محافظت محصولات در برابر عوامل خارجی

در مورد وسایل سوهان پزی صحبت کردیم. اکنون با تمام آنها آشنا شدید. امیدواریم از این مطلب خوشتان آمده باشد. و در آشنایی و خریدسوهان به شما کمک کند. در صورت علاقه مندی آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *