دو ظرف پر از شیرینی برنجی

طرز تهیه شیرینی برنجی در خانه

یکی از شیرینی های سنتی کشور که بسیار معروف و خوشمزه می باشد و معمولاً در ایام نوروز طرفداران بیشتری پیدا می ‌کند شیرینی برنجی می باشد. در اینجا می خواهیم طرز تهیه شیرینی برنجی را به ساده ترین و راحت ترین شکل ممکن برای شما توضیح دهیم با ما همراه باشید.

طرز تهیه شیرینی برنجی

برای تهیه شیرینی برنجی ابتدا باید مواد و ترکیبات مورد نیاز را آماده کنید.

مواد اولیه

  • دو پیمانه آرد برنج
  • یک پیمانه آرد سفید قنادی
  • یک پیمانه پودر قند
  • یک عدد تخم مرغ
  • ۲۰۰ گرم کره
  • دو قاشق غذاخوری گلاب
  • یک قاشق غذاخوری هل
  • مقداری خرفه جهت تزیین شیرینی

روش پخت شیرینی برنجی

طرز تهیه شیرینی برنجی در چند مرحله تقسیم بندی شده است که در زیر برای شما توضیح خواهیم داد.

ترکیب کره با پودر هل و پودر قند

اولین مرحله ای که در طرز تهیه شیرینی برنجی باید به آن بپردازید آن است که کره را خارج از یخچال قرار داده تا با دمای محیط یکی شود. زمانی که کره به دمای محیط رسید آن را به همراه پودر قند و همچنین پودر هل به خوبی ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده باید کاملاً یکدست و سفید رنگ باشد.

همچنین مقداری از مواد ممکن است به اطراف ظرف بچسبد در این زمان بهتر است دورگیری کنید. دورگیری یعنی مواد را از اطراف ظرف جدا کرد و به محتوای وسط ظرف اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید تا محتوا کامل و یکدست گردد.

مخلوط تخم مرغ و گلاب

در مرحله بعد باید گلاب را به همراه تخم مرغ با یکدیگر ترکیب کنید. دقت داشته باشید که ترکیب شما نباید زیاد به هم زده شود. در طرز تهیه شیرینی برنجی آمده است که اگر مخلوط گلاب و تخم‌مرغ را بیش از اندازه به هم بزنید باعث می‌ شود شیرینی شما سفت گردد. پس کافی است که مواد را فقط با یکدیگر ترکیب کنید‌.

چند عدد شیرینی برنجی

ترکیب آرد سفید و آرد برنج

مرحله سوم آن است که شما آرد سفید و آرد برنج را با یکدیگر ترکیب کنید یک نکته بسیار مهم در طرز تهیه شیرینی برنجی آن است که اگر آرد خود را حدود ۳ بار الک کنید باعث می شود تا در نهایت شیرینی بسیار ترد و خوشمزه ای داشته باشید

اضافه کردن آب به مواد شیرینی

پس از آن که آردها به خوبی الک شد می‌ توانید آن را به مواد شیرینی که آماده کرده‌ اید اضافه کنید. دقت داشته باشید که بهتر است آرد به آرامی با مواد شیرینی ترکیب شود و برای این کار از یک همزن با دور کند استفاده کنید. در طرز تهیه شیرینی برنجی مخلوط کردن مواد باید تا زمان ادامه پیدا کند که مواد کاملاً سفت شده و همزن نتواند آن ها را مخلوط کند و مواد شیرینی به خارج از ظرف پرتاب شود‌.

مرحله ورز دادن

پس از آن شروع کنید به ورز دادن خمیر تهیه شده با دست و آردهایی که باقی مانده است را در این مرحله به خمیر اضافه کنید. یک موضوع بسیار مهم در هنگام اضافه کردن آرد در طرز تهیه شیرینی نخودچی آن است که عواملی مانند سایز تخم مرغ ها یا نوع آرد می تواند نیاز به آرد را کم یا زیاد تر کند پس به این موضوع دقت نمایید.

برای این که بدانید چه مقدار آرد نیاز است بهتر است به خمیر به دست آمده توجه کنید و تا زمانی که خمیرتان به ظرف نچسبد یا این که بتوانید به راحتی خمیر بدست آمده را شکل دهید به اضافه کردن آرد ها ادامه دهید. در واقع می‌ توان گفت خمیر شیرینی نخودچی باید حالت نرم یا لطیف داشته باشد.

استراحت دادن به خمیر

یکی از مهم ترین مراحل طرز تهیه شیرینی برنجی استراحت دادن به خمیر به دست آمده می باشد. برای استراحت دادن به خمیر ابتدا آن را داخل یک نایلون قرار دهید، باید توجه کنید که به هیچ وجه هوایی وارد نایلون نشود. و آن را در مکانی گرم قرار دهید که این مکان می‌ تواند کابینت گاز یا کمد باشد. اجازه دهید خمیر چند ساعت در مکان گرم باقی بماند تا عطر گلاب به خوبی وارد خمیر شود.

پخت شیرینی برنجی

ابتدا سینی فر را با یک کاغذ روغنی بپوشانید و سپس شروع به چیدن خمیر شیرینی در سینی فر کنید. برای این کار بهتر است یک تکه از خمیر را که به اندازه یک گردو می باشد جدا کرده و داخل سینی فر قرار دهید. دقت داشته باشید که برای زیبایی شیرینی‌ ها گلوله ‌هایی که آماده می‌ کنید یکسان باشند.

یک موضوع دیگر که در طرز تهیه شیرینی برنجی مهم است و باید به آن توجه داشته باشید آن است که این شیرینی با استفاده از تخم مرغ تهیه می شوند. بنابراین احتمال پف کردن شیرینی ها در هنگام پخت وجود خواهد داشت. پس به شما توصیه می‌ کنیم که شیرینی ها را با کمی فاصله از یکدیگر داخل سینی فر بچینید این کار موجب می شود تا شیرینی ها پس از آن که پخته شد به یکدیگر نچسبند‌.

حالت دهی شیرینی برنجی

شما می‌ توانید با مهر مخصوص شیرینی یا هر وسیله دیگری که مناسب باشد بر روی گلوله های آماده شده کمی فشار وارد کرده و باعث ایجاد طرحی زیبا در شیرینی گردید. این موضوع نیز می ‌تواند یکی دیگر از نکات مهم در طرز تهیه شیرینی برنجی باشد که باعث زیبایی آن می گردد.

سینی فر پر از شیرینی برنجی

تزیین شیرینی برنجی

همان طور که در مواد اولیه گفته شد از خرفه برای تزیین شیرینی برنجی استفاده می شود. اما افرادی که می‌ خواهند شیرینی آن ها حالت براق داشته باشد می تواند ابتدا با کمک یک برس شیرینی پزی مقداری سفیده تخم مرغ بر روی شیرینی بزنند و پس از آن بلافاصله خرفه ها را بر روی آن بپاشند تا به شیرینی بچسبد.

قرار دادن سینی در فر

در طرز تهیه شیرینی برنجی باید حدود یک ربع قبل از آن که شیرینی داخل قرار بگیرد فر روشن باشد تا به خوبی گرم شود. پس از آن درجه فر را بر روی ۱۷۵ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و سینی را در طبقه وسط فر قرار دهید. اجازه دهید شیرینی ها حدود یک ربع در فر بماند. اما با توجه به این که نوع و اندازه فر ها در هر خانه متفاوت است ممکن است زمان پخت نیز متفاوت باشد. بنابراین حواستان به شیرینی ها باشد تا به خوبی پخته شود.

مطلب مرتبط: “طرز تهیه شیرینی دانمارکی چگونه است؟”

نکته مهم در طرز تهیه شیرینی برنجی

پس از آن که شیرینی برنجی پخته شد ابتدا درب فر را کمی باز بگذارید این کار باعث می‌ شود حرارت داخل فر به آرامی فروکش کرده و باعث می شود شیرینی ها شکننده و خشک نشوند. پس از آن می تواند شیرینی ها را از فر بیرون آورید و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا کاملا خنک شوند.

یک نکته بسیار مهم دیگر که در طرز تهیه شیرینی برنجی باید به آن دقت کنید آن است که اگر شیرینی پخته شده کاملاً خنک شده باشد در هنگام جدا کردن از کاغذ روغنی خورد نخواهد شد.

همانطور که گفتیم طرز تهیه شیرینی برنجی بسیار راحت است و شما می توانید با استفاده از آرد سفید و آرد برنج این شیرینی خوشمزه را آماده کنید. همچنین از دیگر موادی که برای تهیه این شیرینی خوشمزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد کره، هل و گلاب می‌باشد. شیرینی‌ برنجی یک شیرینی بسیار سالم و خوشمزه است که می توانید آن را در منزل به راحتی آماده نمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم!

اشتراک گذاری
برچسب ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *