طرز تهیه گز عسل بادام

طرز تهیه گز عسل بادام

گز یک شیرینی قنادی است که طعم خوشمزه ای دارد. گز در مجالس و جشن و مهمانی ها به عنوان یک شیرینی کاربرد دارد. گز علاوه بر ایران در کشور های دیگر کاربرد دارد. گز بسیار طعم خوبی دارد و مردم شهر اصفهان و تبریز عاشق آن هستند.

در ادامه یک دستور تهیه گز خوشمزه برای شما بازگو می کنیم و آن گز عسل بادام است.

برای تهیه گز عسل بادام به 75 دقیقه نیاز دارید.

این دستورالعمل گز عسل بادام شبیه Torrone شیرین محبوب اروپایی است. این شیرینی جویدنی و بسیار خوشمزه است که با سه نوع آجیل ترد و خوش طعم با عصاره و آب شکوفه پرتقال معطر شده است.

این دستورالعمل به زمان بندی دقیق نیاز دارد ، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل ها را به دقت مطالعه کرده و تمام مواد اولیه خود را قبل از شروع آماده کنید. بهتر است گز را در یک روز صاف و با رطوبت کم تهیه کنید – رطوبت بیش از حد هوا می تواند در بافت محصول نهایی تداخل ایجاد کند.

عناصر تهیه گز عسل بادام:

 • 3/4 فنجان فندق (کامل ، تست)
 • 3/4 فنجان بادام (کامل ، برشته)
 • پسته 3/4 فنجانی (کامل ، تست)
 • 2 فنجان شکر
 • شربت ذرت سبک 1 فنجان
 • 1/2 فنجان عسل
 • 1/4 قاشق چایخوری نمک
 • 1/4 فنجان آب
 • 2 سفیده (دمای اتاق)
 • 2 قاشق چایخوری عصاره وانیل
 • 1 قاشق چای خوری عصاره بادام
 • کره 1/4 فنجان (نرم شده)
 • 1 قاشق چای خوری آب شکوفه پرتقال (به یادداشت زیر مراجعه کنید)
 • اختیاری: کاغذ برنج خوراکی (به یادداشت زیر مراجعه کنید)

گز عسل بادام

مراحل ساخت گز بادام عسل:

یک قالب 9×13 آماده کنید و کف آن را با کاغذ برنج خوراکی بچینید.

شکر ، شربت ذرت ، عسل و آب را در قابلمه سنگین و بزرگ روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. مرتباً هم بزنید تا شکر حل شود ، سپس با استفاده از برس خیس شیرینی کناره های قابلمه را پاک کنید تا از تشکیل بلورهای قند جلوگیری کند.

دماسنج آب نبات را وارد کنید و بدون اینکه هم بزنید ، شربت را بپزید تا جایی که دماسنج آب نبات 252 شود.

وقتی شربت قند به دمای مناسب نزدیک شد ، سفیده را بزنید تا قله های سفت ایجاد شود. سعی کنید زمان را بزنید تا مرحله قله های سفت با دمای مناسب شربت همزمان شود. اگر سفیده قبل از شربت آماده شد ، همزن را متوقف کنید تا بیش از حد ضعیف نشده و خرد نشود.

هنگامی که شربت شکر در 252 قرار گرفت ، 1/4 فنجان شربت را با احتیاط برداشته و بقیه شربت را روی حرارت نگه دارید. با همزن در حال کار ، 1/4 فنجان داغ شربت را به آرامی با یک جریان نازک و ثابت درون سفیده ها بریزید. سفیده ها را با سرعت زیاد به مدت پنج دقیقه بزنید تا قله های محکم خود را حفظ کنند.

در حالی که سفیده ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند ، پختن شربت قند را ادامه دهید تا دماسنج 315 را بخواند.

هنگامی که شربت به 315 رسید ، ظرف را از روی حرارت بردارید. اگر یک فنجان اندازه گیری بزرگ و گرم کننده با جوش دارید ، شربت قند را در فنجان بریزید تا ریختن راحتتر در مخلوط کن راحت تر شود. اگر اینگونه نیست ، حتماً هنگام کار با چنین مایعات گرم بسیار محتاط باشید. با همزن روشن ، شربت داغ را به آرامی درون سفیده ها بریزید. آنها را به مدت پنج دقیقه اضافی بالا بزنید ، یا تا زمانی که شکل خود را حفظ کنند.

میکسر را متوقف کرده و عصاره وانیل ، عصاره بادام ، آب شکوفه پرتقال ، نمک و کره را اضافه کنید. میکسر را دوباره روشن کرده و به مدت پنج دقیقه اضافی روشن کنید یا تا زمانی که لیسک از ظرف خارج شود یک روبان ضخیم تشکیل شود. مغزها را با دست هم بزنید.

گز را در ظرف آماده شده بریزید ، و از کاردک یا چاقوی افست اسپری شده با اسپری مخصوص پخت و پز استفاده کنید تا قسمت رویی آن صاف شود. قسمت رویی را کاملاً با یک ورق دیگر کاغذ برنج بپوشانید. یک تشت دوم 9×13 در بالای گز خود قرار دهید ، و یک کتاب بزرگ یا چیز سنگین دیگر در تابه قرار دهید تا وزن آن کم شود.

هنگامی که آماده برش گز هستید ، یک چاقو را با اسپری پخت و پز نچسب بپاشید و آن را در امتداد لبه های ظرف قرار دهید تا آب نبات شل شود.

گز را روی تخته برش روشن کنید. با استفاده از چاقوی اسپری شده با اسپری پخت و پز نچسب ، گز را به مربع های کوچک یا مستطیل برش دهید. گز را می توان بلافاصله سرو کرد و یا در ظرف در بسته و در دمای اتاق نگهداری کرد. ممکن است بخواهید قطعات را در کاغذ موم بسته بندی کنید تا کناره ها به هم نچسبند. گز را در دمای اتاق سرو کنید.

نکات

 • آب شکوفه پرتقال را می توانید در بازارهای خاورمیانه و برخی فروشگاه های بزرگ مواد غذایی یا فروشگاه های خاص پیدا کنید. اگر آب شکوفه پرتقال پیدا نکردید ، می توان آن را حذف کرد و در گز استفاده نکرد، اما عطر و طعم آن کاملاً یکسان نخواهد بود.
 • این دستورالعمل همچنین خواستار کاغذ برنج خوراکی است که به آن کاغذ ویفر نیز گفته می شود. کاغذ برنج کمک می کند تا گز به همه نچسبد و باعث برش ، سرو و ذخیره آب نبات می شود. این ماده را اغلب می توان در بازارهای مواد غذایی آسیا و برخی فروشگاه های غذای خوشمزه یافت و یا به صورت آنلاین خریداری کرد.

اگر می خواهید گز را خریداری کنید و حمل و نقل و رفتن به شهر اصفهان و تبریز برایتان سخت است می توانید گز را از سایت فروشگاهی ما که گز ها را همراه با بسته بندی زیبا است خرید کنید. برای خرید انواع گز می توانید به سایت گز دردشتی مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *